Ako si vybrať elektrobicykel? Cena, výkon, údržba

Za 1 000 € si kvalitný e-bike nekúpite. Investíciu do kvality vyváži takmer nulová údržba.
Poradíme Vám, aký ebike si vybrať vzhľadom na terén, v akom budete jazdiť, cenu, ktorú dáte za bike, a niektoré výhody elektrobicyklov. Trh s elektrobicyklami nie je našťastie taký široký ako pri klasických bicykloch. Aj tu však existujú kategórie ako horské, celoodpružené, cestné, skladacie, mestské a krosové.
 

E-biky vs. predpisy

Pri výbere z elektrobicyklov by ste sa mali držať tých, ktoré spĺňajú normu EAPC (Electrically Assisted Pedal Cycle). Tá upresňuje požiadavky týkajúce sa konštrukcie. Elektrobicykle majú maximálnu rýchlosť limitovanú na 25 km/h, čo väčšina elektrobicyklov spĺňa, takže môžu byť využívané legálne ako bicykel. Čokoľvek, čo nepotrebuje pedálovanie alebo má trvalý výkon 250 W motor, je pred zákonom moped alebo skúter a potrebujete vodičský preukaz, poistku a podobne.
 

Úžitok vs. výkon

Ak plánujete jazdiť iba na cestách alebo na spevnených cyklochodníkoch, hľadajte bicykle s úzkymi rýchlymi plášťami a so štandardným rozmerom kolies 700c. Na trhu nie je veľa pretekárskych bicyklov s elektromotorom, takže pod úzkymi plášťami rozumieme rozmer 30 – 40mm. V rámci elektrobicyklov na cesty nájdeteúžitkové bicykle (vzpriamený posed, nosič, košík) aj bicykle zamerané na výkon (nižšia hmotnosť, športovejší posed).
 

Cestné vs. horské

Elektrobicykle určené na cestu majú širšie využitie v porovnaní s klasickými cestnými bicyklami. Zvládnu aj viacero druhov nespevnených ciest. Ani lesná štrková cesta by nemala byť pre ne problém, no tu sa už oplatí zvážiť krosový model. Ak chcete chodiť do ťažšieho terénu, poobzerajte sa po horských elektrobicykloch. Tie so širokými „traktorovými" plášťami a s predným (niekedy aj zadným) odpružením zvládnu všetko, čo klasický horský bicykel. Ich nevýhodou je, že sú ťažšie (do 40 kg) ako elektrobicykle určené na cesty (do 25 kg).
 

Investícia vs. nízke náklady

Cena elektrobicykla je značne vyššia ako cena klasického bicykla s porovnateľnou výbavou. Môže za to motor, batérie a elektronika. Ak chcete kvalitný celoodpružený horský elektrobicykel, pod 4 000 € ho pravdepodobne nenájdete. Ak nepotrebujete špičkový stroj, okolo 2 000 € nájdete veľa slušných ponúk.
 

Motor vs. jazdec

Väčšina elektrobicyklov funguje na princípe, že pomáha cyklistovi počas pedálovania úmerne jeho sile. Čiževýkon, ktorý produkuje motor, zodpovedá výkonu, ktorý odvádza jazdec. Ovládacia jednotka na riadidlách vám dáva možnosť vybrať si, koľko „šťavy" navyše vám motor poskytne. Nastavenia sa rôznia, zvyčajne máte k dispozícii štyri „rýchlosti". Tá najnižšia vám zväčša pridá k vášmu výkonu približne 25 % pomoci a najvyššia dokáže ísť až k 300 percentám.
 

Walk vs. akceleračná páčka

Niektoré elektrobicykle majú užitočný mód „Walk". Zvyčajne totiž motor elektrobicykla funguje, len keď točíte pedálmi. Ak však budete držať stlačené tlačidlo Walk, motor bude pracovať aj bez pedálovania. Tlačidlo je užitočné, keď potrebujete bicykel tlačiť alebo je pred vami priveľké stúpanie - značne vám uľahčí prácu. Na niektorých elektrobicykloch môžete tiež využiť akceleračnú páčku na manuálne ovládanie motora, ktorá funguje podobne ako u motocyklov. Jej stláčaním môžete ovládať a dávkovať výkon motora. Výhody oceníte pri rozbiehaní sa z miesta (napríklad na semaforoch) či v členitom teréne.
 

Špeciálne vs. klasické obchody

Elektrobicykle nie sú výsadou špecializovaných obchodov, nájdete ich aj v predajni klasických bicyklov. Najlepšie informácie však zvyčajne dostanete v špecializovanom obchode. Personál by mal mať detailnejšie znalosti o modeloch, výrobcoch, motoroch i batériách. Vždy je najlepšie navštíviť kamenný obchod a e-biky vyskúšať. Nekupujte mačku vo vreci.
 

Servis vs. výmena batérií

Väčšina výbavy elektrobicykla je rovnaká ako výbava klasického bicykla. Vďaka tomu sa údržby nemusíte nijak zvlášť obávať. Každý bežný bicyklový servis vám zvládne odservisovať väčšinu toho, čo treba. Pravidelná údržba zahŕňa čistenie a mazanie reťaze, dofúkavanie duší a počúvanie, či elektrobicykel pracuje ako vždy.
 
Motory sú viac-menej bezúdržbové, môže sa však stať, že v ňom bude treba vymeniť ložiská. Lithium-iontové batérie, ktoré sa používajú na väčšine dnešných elektrobicyklov, sú tiež zväčša bezproblémové. Akurát ich budete musieť raz za niekoľko rokov vymeniť, pretože ich výkonnosť sa časom znižuje. Batérie by mali mať aspoň dvojročnú záruku.
 

COSMO BIKE SHOW Verona 11.-14. Septembra 2015 

sme sa boli pozrieť na Medzinárodnej bicyklovej exhibícii vo Verone priamo v bicyklovej kolíske malebného Talianska. Videli sme pripravované novinky v oblasti cyklistiky, ktoré Vám vieme sprostredkovať hneď, ako budú dostupné na trhu. Stretli sme sa s novými osobnosťami a porozprávali sa s nimi v oblasti budovania spoločných záujmov. Prikladáme pár záberov a zaujímavostí, nech sa páči, nám sa páčilo a veľmi.

odkaz na hlavnú stránku https://www.cosmobikeshow.com/en/ 

CosmoBike SHOW pár fotiek

Budiš VEĽKÁ RETRO SÚŤAŽ!!!

Retro kampaň, ktorá vrcholila v letných mesiacoch ponúkala možnosť získať jedinečný retro bicykel Bottecchia Dolce Vita až 100 šťastlivcom, ktorí pod súťažnou etiketou odhalili víťazný kód. Prinášame Vám pár záberov pre predstavu celej Budiš akcie, do ktorej sa zapojil náš em bike so svojimi bicyklami. Viac informáciií o Veľkej retro akcii nájdete na https://www.facebook.com/budis.sk/photos/a.314766215248449.72072.104290126296060/871823189542746/?type=1